Új próbálkozások a Hoyle állapot modellezésére

  1. A különböző AI-ok használatával néhány prompt segítségével érdekes tapasztalatok születtek. Ugyanazok a promptok kerültek felhasználásra a chatGPT, a Gemini Flash 2.0, a Claude 3.5, a Perplexity és a DeepSeek valamint az MS Copilot-nál. “Szélsőséges” megoldások születtek különösen akkor, ha felmerült valamilyen kód készítése is. A legszembetűnőbb a Claude innovatív jellege, sokkal jobb program struktúrákat kínált fel megoldásaiban. A chatGPT hagyományos kódolási technikákat mutatott fel, “jó mesterember”-ként működött. Pozitív benyomás, hogy a Claude által felvetett eltérő programstruktúra befogadtatható volt a chatGPT-be és ezt követően a korábbi válaszát sikeresen dolgozta át.
  2. Kis kitérőként a Lagrange-formalizmus használatát is kipróbáltam a Hoyle állapotra Ennek keretében egy Python környezetben megvalósított szimulációs programot generáltattam. A keletkező adatok megjelenítése is része lett a próbának. A prompt és az eredmény a következők:
    Mutasson mintát arra, hogy lehetne alkalmazni a Lagrange formalizmust például egy proton 12C (szén) kölcsönhatás leírásában? Proton energiája kb. 11 MeV, a targetként szereplő szén pedig egy 4 mikrogramm / cm2 rétegben helyezkedik el. Egy Python script segítségével szeretnénk a jelenséget modellezni, a ‘scipy’ és a ‘matplotlib’ modulok felhasználásával. A proton energiájának értéke legyen az a paraméter, amely a jelenség leírása során változtatható. Vegyük figyelembe, hogy a Hoyle effektus 10-12 MeV proton energia elérésekor bekövetkezhet. Az elemzés a Coulomb és a Woods-Saxon nukleáris potenciál hatását vegye figyelembe. A script a proton–12C kölcsönhatás leírásakor feltételezi, hogy a proton nem centrálisan érkezik a 12C-re. Az eltérést a 12C magjának közepétől a mag átmérőjének valamilyen százalékában adható meg. Alapérték legyen 10% a 12C mag sugarához képest.

Az eredmények a Google Gemini Flash 2.0 Thinking Experimental használatával a következők lettek. A generált Python kód segítségével, ha 10%-kal tér el egy proton a szén magjának centrumától a proton pályagörbe és az energiák a Lagrange formalizmus alapján a görbék így néznek ki.

Ha a kölcsönhatás során a proton a 12C magsugarához képest 95%-kal tér el, akkor a proton pályája és a kinetikus valamint a potenciális energiáját leíró görbék láthatóan jelentősen megváltoztak az előzőkhöz képest.